Çocuklar Oynuyor Büyükler Seviniyor

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının Geleneksel Çocuk Oyunları final müsabakalarının açılış seremonisi Erenler Atatürk Stadında yapıldı.

14 MAYIS 2018 / Sinan KOLCU
2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının Geleneksel Çocuk Oyunları final müsabakalarının açılış seremonisi Erenler Atatürk Stadında yapıldı.  
Çocuk oyunlarının açılış seremonisinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü  Fatih Çelikel, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, SASKF Başkanı Yaşar Zımba, GHSİM Şube Müdürü Murat Acar , İl Milli Eğitim Müdürlüğü Personelleri, Okul İdareci ve Öğretmenleri ile çok sayıda veli katıldı. 
Açılış seremonisi Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ile start aldı. İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, konuşma yaparak Teknoloji ile iç içe olan çocuklarımız geleneksel oyunları unuttular. Bizde çocuklarımıza , çocukluğumuzun oyunlarını öğretiyoruz. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz çocuk oyunları şenliğine katılan tüm çocuklarımızı tebrik ediyorum” dedi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel ; “İlimiz  okullarında (2.3.4.5. ve 6.sınıflar) yağ satarım bal satarım,  mendil kapmaca, kaleli yakar top ve tombik gibi geleneksel oyun kültürlerimizin çocuklarımız tarafından devam ettirilmesi  bizleri çok mutlu etmektedir. Çocuklarımızın teknoloji çağında  telefon, bilgisayar ve internet bağımlılığını önlemek, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için kesinlikle spora teşvik etmeliyiz . “ Spor; çocuklarımızın fiziksel gelişiminin yanında psikolojik ve sosyal yönden gelişimine de katkıda bulunur. Bireysel sporlar; özgüvenin, kendi sorumluluğunu alma yetisinin gelişimine katkıda bulunurken, takım sporları; paylaşmayı, yardımlaşmayı, takım halinde hareket etmeyi geliştirir. Spor yapan bir çocuk zamanını doğru kullanmayı öğrendiğinden okul başarısı da beraberinde gelir. Düzenli fiziksel aktivite ile çocuğun kuvvet ve dayanıklılığı artar, kemik gelişimi olumlu yönde etkilenir, kilo kontrolü sağlanmış olur.   “ dedi.
Çelikel ;  “ Geçtiğimiz yıl Okul Sporlarında 61.768 öğrencimizin spor yaptırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşadık. Bu yıl an itibariyle bu rakamı 65.828’e çıkartarak Milli Eğitim Müdürlüğümüzle istikrarlı çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.  İl Müdürlüğümüz bünyesinde her yıl Haziran ayı içerisinde başladığımız yaz spor okullarına tüm  çocuklarımızı buradan  davet ediyorum.” Dedi.
Çelikel son olarak ;  Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliklerine katılan başta çocuklarımızı spora teşvik eden ailelerimiz olmak üzere, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Okul Sporları birimimize, öğretmenlerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor,  tüm evlatlarımıza başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.