"PSİKOLOJİ KAMPI, SAKARYA'DA BAŞARIYLA TAMAMLANDI"

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYGM) tarafından düzenlenen tematik kış kampları arasında yer alan "Psikoloji Kampı," 29 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında Sakarya'da gerçekleştirildi.

On farklı ilde ve 10 farklı tema ile düzenlenen kış kamplarına, 81 ilden katılan yüzlerce genç, akademik seminerlerden şehir gezilerine, şehit yakınları ve gazi ziyaretlerinden turnuvalara, konserlerden, bilgi yarışmalarına ve çeşitli sportif etkinliklerine kadar birçok aktiviteyle hem gönüllerince eğlendiler, hemde kişisel gelişimlerine katkı sunma imkanı buldular.

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde, Arifiye ilçesinde bulunan Muhammet Fatih Safitürk Yurt Müdürlüğü'nde düzenlenen Psikoloji Kampı açılış programına,

Sakarya Valimiz Yaşar Karadeniz, KYGM Genel Müdür Yardımcısı Ali Özdemir, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Aile sosyal hizmetler il müdürü Zekeriya Selamet, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Nevzat İnanç ve il/ilçe protokolü katılım gösterdi.

Gençlerle bir araya Gelen uzmanlar, kamp süresince öğrencilere değerli deneyimlerini paylaştılar.

 

Psikoloji kampında alanlarında uzman isimler, öğrencilere değerli bilgi ve deneyimlerini aktardı. Kamp kapsamında gerçekleşen etkinliklere katılan öğrenciler, çeşitli konularda uzman isimlerle buluşma fırsatı yakaladılar. Prof. Dr. Nurten Sargın, "Travma Sonrası Psikososyal Destek Uygulama Etkinlikleri" konusunda önemli bilgileri paylaşırken, Uzman Psikolojik Danışman Mürşid Ekmel AYBEK, "İnsan, Psikoloji ve Medeniyet" başlıklı sunumuyla katılımcılara düşündürücü perspektifler sundu.

Klinik Psikolog Saliha Nur ÇETİNKAYA, kendi kariyer yolculuğunu öğrencilerle paylaşarak, psikoloji alanında ilerlemenin ve başarının ipuçlarını aktardı. Prof. Dr. Ömer Miraç YAMAN, "Zor Vak’aların Dilini Anlamak" başlığıyla zihinsel sağlık konularına derinlemesine değinirken, Prof. Dr. Bayram Ufuk ŞAKUL, "Beynin Kullanma Kılavuzu" konusunda bilgi verdi.

Prof. Dr. Erol GÖKA, gençlerin internet karşısındaki psikolojik etkileşimlerini ele aldığı konuşmasıyla dikkat çekerken, yazar Selahattin Yusuf, edebiyat ve psikoloji alanındaki bağlantılara vurgu yaptı. Dr. Faruk ÖNDAĞ ise "Motivasyon Fırtınası" adlı dersiyle öğrencilere ilham verici bir deneyim sunarak etkinliği sonlandırdı.

Kamp süresince bu alanlarda uzmanlaşmış isimlerin bilgi ve deneyimlerini paylaşması, öğrencilere farklı bir bakış açısı ve deneyim kazandırdı.

Öğrencilere, Sakarya Gençlik Merkezi ve Serdivan Gençlik Merkezi tarafından tiyatro gösterileri ve konserler düzenlendi. Ayrıca, Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen gecede, öğrencilere çiğ köfte eşliğinde sıra gecesi düzenlendi.

 

Psikoloji Kampı öğrencileri, tematik gezilerle Geyve, Taraklı ve Sapanca ilçelerini keşfettiler. Geyve'de Yöresel Ürünler Üretim Merkezi'ni ziyaret eden öğrenciler, Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay ile kahvaltı yaptılar ve Ali Fuat Cebesoy'un mezarını, müzesini, yaşadığı evi ve Tarihi Geyve II. Bayezid Köprüsü'nü gezdiler.

Taraklı ilçesini gezen öğrenciler, tarihi sokakları, hamamı, Çınar Ağacı, Yunus Paşa Camii, Su Değirmeni, Hisar Tepe ve Tarihi Han gibi önemli mekanları ziyaret ettiler. Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı ile bir araya gelen öğrenciler, hasbihal ederek birlikte yemek yediler. Sapanca'da ise sahil boyunca yürüyüş yapan gençlere, Sapanca Gençlik Merkezi tarafından mini bir konser verildi.

 

Ayrıca, Psikoloji Kampı kapsamında öğrenciler, Sakarya Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'ni, Doğa Otizm Spor Kulübü'nü, Sakarya Şehitliği'ni, Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün mezarını, Arifiye ilçesinde bulunan Sevgi Evleri'ni ve Hendek Kadın Cezaevi'ni ziyaret ederek, bu mekanlarda etkinliklere katıldılar.

Masa tenisi turnuvası ve bilgi yarışması gibi etkinliklerin de düzenlendiği kampın sonunda öğrencilere katılım belgeleri takdim edildi. Dereceye giren öğrencilere kupa ve ödülleri il müdürümüz tarafından verilirken, İl Müdürümüz Nevzat İnanç, ayrıca derece yapan öğrencilere Sakaryaspor maçına gitme fırsatı tanıdı. Dereceye giren öğrenciler, il Protokolü ile birlikte Sakaryaspor maçını izlediler.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç;

“Geleneksel olarak gerçekleştirilen Tematik Kış Kampları'na üst üste 8. kez Sakarya'mızın ev sahipliği yapmasının mutluluğunu yaşıyoruz.

Kamplar, farklı şehirlerde öğrenim gören öğrencileri bir araya getirerek, akademik ve entelektüel olarak bilgi sahibi olmalarının yanı sıra, Sakarya'nın tarihi, kültürel ve manevi mekanlarını da tanıtma imkanı sağlamaktadır.

Bizde Sakarya’da misafirimiz olan yaklaşık 170 gencimize bu anlamda hizmet etme gayretinde bulunduk ve onların memnun ve mutlu bir şekilde kamptan ayrılmaları için gerekli hassasiyeti göstermeye çalıştık.

Aldığımız geri dönüşlerden de anladık ki gençlerimiz hem Sakarya’yı hem bizleri çok sevdiler. Bizler de onlara hizmetten büyük keyif aldık ve onları çok sevdik” dedi.