Üst üste ikinci kez Avrupa'nın zirvesindeyiz!
47. Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda 6 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya kazanan Ay-yıldızlı ekibimiz, üst üste ikinci Avrupa Şampiyonası'nı ilk sırada tamamladı.
Karatede sezonun en önemli organizasyonlarından olan Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda Türkiye muhteşem bir performans sergiledi. 7-9 Şubat tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen şampiyonaya rekor katılım oldu. Avrupa Karate Federasyonu’na üye ülkelerden sadece Monako gelmezken, 54 ülkeden 1157 sporcu mücadele etti.

Budapeşte Arena’nın ev sahipliği yaptığı şampiyonada Karate Milli Takımı, altı altın, üç gümüş ve altı bronz madalya kazanarak hem genel klasmanda ilk sırayı aldı hem de organizasyonun en çok madalya kazanan ülkesi oldu.

2019 Aalborg’da altı altın, dört gümüş ve altı bronz madalya kazanarak genel klasmanda ilk sırayı alan Milli Takımımız, üst üste ikinci kez bu başarıyı tekrarlayarak tarihi bir performansa imza attı.

Ay-yıldızlı ekip, Macaristan’daki dikkat çeken performansı ile 2008’den bu yana altıncı kez bu başarıyı tekrarlamış oldu.

2008 İtalya’da toplamda 14 madalya ile ilk sırayı alan Ay-yıldızlı ekip, 2010 İzmir’de 16, 2013 Konya’da 18, 2016 Kıbrıs’ta 20, 2019 Aalborg’da da 16 madalya ile genel klasman şampiyonu olmuştu.

Ömer Faruk Ateş Avrupa Şampiyonu
Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nın son gününde Ömer Faruk Ateş Avrupa Şampiyonu olurken, Ömer Abdurrahim Özer ile Rabia Şentürk de bronz madalya kazandı.
Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda son gününde 21 yaş altı kumite müsabakaları yapıldı. 10 dalda madalyaların dağıtıldığı üçüncü günde Ömer Faruk Ateş altın madalya kazanırken, Rabia Şentürk ile Ömer Abdurrahim Özer de bronz madalya sevinci yaşadı.

Budapeşte Arena’da düzenlenen şampiyonanın son gününde 21 yaş altı erkekler kumite 60 kiloda final mücadelesi veren Ömer Faruk Ateş, Yunan Christos-Stefanos Xenos ile karşılaştı. Kontrollü götürdüğü finalde yumruklarıyla etkili olan Milli karateci, rakibini 3-2 mağlup ederek Avrupa Şampiyonu oldu.

Ümitler kariyerinden sonra ikinci Avrupa Şampiyonası altın madalyasını U21 kategorisinde kazanan Ateş, müsabakanın ardından büyük sevinç yaşadı. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu’nda Yunan vekilin yırttığı Türk bayrağına yanıt veren Milli karateci, yasak olmasına rağmen ceza almayı göze aldı ve Türk bayrağı ile tribünleri selamladı.

ÖMER VE RABİA BRONZ KAZANDI

23 MADALYA MÜCADELESİ

Macaristan’da 19 erkek, 17 bayan sporcuyla ülkemizi temsil eden Karate Milli Takımımız, ikisi takım olmak üzere 35 dalda madalyanın dağıtıldığı şampiyonada 23 dalda madalya için final ya da üçüncülük müsabakasına çıktı. Bu müsabakaların sekizini kaybetmesine karşın genel klasmanı lideri olan Ay-yıldızlı ekip, son yıllardaki en dikkat çekici performanslardan birini sergiledi.

DELİHASAN: GÜCÜMÜZÜ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİK

Kafile başkanlığını da yapan Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, şampiyonanın ardından yaptığı değerlendirmede, alınan sonuçlardan mutlu olduklarını söyledi.

Başarıyı sürdürebilir hale getirmek için yaptıkları çalışmaların sonucunu aldıklarına dikkat çeken Başkan Esat Delihasan, “Üst üste ikinci Avrupa Şampiyonası’nı genel klasmanda ilk sırada tamamladık. Bir önceki yıla göre madalya sayımız bir tane az ama önemli oradan burada yerimizi korumaktı. Daha çok madalya da alabilirdik ama yine de açık ara farkla birinci ve en çok madalya kazanan ülkeyiz. Türk karatesinin gücünü bir kez daha buralarda göstermiş olduk” ifadelerini kullandı.

21 yaş altı erkekler kumite 60 kiloda Avrupa Şampiyonu olan ve müsabaka bitiminin ardından Türk bayrağı ile sevincini kutlayan Ömer Faruk Ateş’e de değinen Başkan Esat Delihasan, “Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlementosu’nda Yunan bir vekil, şanlı bayrağımıza karşı çok çirkin ve kabul edilemez bir eylemde bulunmuştu. Tabii çocuklarımız da bu durumdan etkilendi. Final öncesi de artı bir motivasyon oldu. Tabii sporda siyasete yer yok ama finali de kazanınca böyle bir durum yaşandı. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki, bizim sporcularımızın ilişkileri Yunan sporcularla gayet iyi bir durumda. Kurallar gereği de tatamide bayrak açmak yasak. Yine de Türk bayrağının üstünlüğünü göstermek isteyen Ömer Faruk Ateş kardeşime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Budapeşte 2020’de madalya kazanan Türk karateciler:

ALTIN
Müşerref Özdemir – Ümit Kumite 47kg
Furkan Kaynar – Ümit Ferdi Kata
Enes Özdemir – Genç Ferdi Kata
Ömer Faruk Yürür – Genç Kumite 68kg
Ömer Faruk Ateş – U21 Kumite 60kg
Erkek Takım Kata – Altın (Enes Özdemir, Furkan Kaynar, Ömer Berat Kaynar)

GÜMÜŞ
Hazel Balık – Genç Kumite 48kg
Alperen Yaman – Genç Kumite 76kg
Keyda Nur Çolak – Genç Ferdi Kata

BRONZ
Damla Su Türemen – Ümit Ferdi Kata
Simay Tokcan – Genç Kumite 53kg
Mert Halıcı – Ümit Kumite 52kg
Ömer Abdurrahim Özer – U21 Kumite 67kg
Rabia Şentürk – U21 Kumite +68kg
Bayan Takım Kata – Altın (Zehra Kaya, Damla Su Türemen, Şule Azra Akbulut)