Sakarya'da en başarılı ekip Ankara Karate İhtisas Kulübü
30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında 27-30 Ağustos tarihleri arasında Sakarya’da düzenlenen Kulüpler Türkiye Karate Şampiyonası sona erdi.
Normalleşme döneminin ardından düzenlenen ikinci karate müsabakası olan Türkiye Kulüpler Karate Şampiyonası’nda sona erdi. Sakarya’nın ev sahipliğinde 27-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen şampiyona, fiziksel temas gerektirmeyen Kata dalında düzenlendi. Dört gün süren müsabakalarda 50 ilden 711 bayan, 1033 erkek sporcu mücadele etti.
30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında gerçekleştirilen şampiyonada minik, yıldız, ümit, genç, 21 yaş altı ve büyükler kategorilerinde madalya dağıtıldı.
Kazandığı üç şampiyonluk ve bir üçüncülük ile Ankara Karate İhtisas Spor Kulübü, Kulüpler Türkiye Karate Şampiyonası’nı genel klasman lideri olarak noktaladı.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyircisiz düzenlenen şampiyonada Uşak Karate Özlem Spor Kulübü kazandığı iki altın madalya ile genel klasman ikinciliğini elde ederken, bir altın, bir gümüş ve dört bronz madalya ile en fazla podyum gören ekip olan Gaziosmanpaşa Belediyespor da üçüncü basamakta organizasyonu noktaladı.
Serdivan Spor Salonu’ndaki şampiyonanın son gününde büyük erkekler ve bayanlar takım kata dalında dereceye girenler belli oldu. Bayanlarda Sofuoğlu Karate Spor Kulübü’nü mağlup eden Gaziosmanpaşa Belediyespor ilk sırayı alırken, İstanbul Büyükşehir Belediyespor’u yenen Kağıthane Belediyespor da erkeklerde kulüp tarihinin ilk şampiyonluğunu Sakarya’da kazandı.

DERECEYE GİREN KULÜPLER VE KATEGORİLER

Minik Bayanlar Takım Kata (Grup-1)
1- Adalin Spor Kulübü Derneği
2- 1308 Osmaneli Belediye Spor Kulübü
3- Silivri Karate Spor Kulübü Derneği
3- Hatay Altın Vuruş Karate Spor Kulübü

Minik Bayanlar Takım Kata (Grup-2)
1- Yeşilbaş Spor Kulübü
2- Ankara Ego Spor Kulübü
3- Gaziosmanpaşa Belediyespor
3- Kastamonu Şampiyonlar Spor Kulübü

Minik Erkekler Takım Kata (Grup-1)
1- Uşak Karate Özlem Spor Kulübü Derneği
2- Ankara Enerji Spor Kulübü
3- Ankara Karate İhtisas Spor Kulübü
3- Ritmikada Dans, Müzik Gençlik Spor Kulübü

Minik Erkekler Takım Kata (Grup-2)
1- Uşak Karate Özlem Spor Kulübü Derneği
2- Kaynaşlı Spor Kulübü
3- Şahin Karate Do Spor Kulübü
3- Kayseri Yıldız Spor Kulübü

Yıldız Bayanlar Takım Kata
1- Ankara Karate İhtisas Spor Kulübü
2- Gaziosmanpaşa Belediyespor
3- Doğukan Karate İhtisas Spor Kulübü
3- Kaptan Karate Spor Kulübü

Yıldız Erkekler Takım Kata
1- Ankara Karate İhtisas Spor Kulübü
2- Pars Karate Spor Kulübü
3- Yeşilbaş Spor Kulübü
3- Şanlıurfa Eyyübiye Belediye Spor Kulübü

Ümit-Genç Bayanlar Takım Kata
1- Denizli Karate İhtisas Spor
2- Ankara Ego Spor Kulübü
3- Gaziosmanpaşa Belediyespor
3- Atamert Gençlik Ve Spor Kulübü

Ümit-Genç Erkek Takım Kata
1- Ankara Karate İhtisas Spor Kulübü
2- İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü
3- Etimesgut Belediyesi Gelişim Spor Kulübü
3- Gaziosmanpaşa Belediyespor

Büyük Bayanlar Takım Kata
1- Gaziosmanpaşa Belediyespor
2- Sofuoğlu Karate Spor Kulübü
3- Başkent Çınar Spor Kulübü
3- İMHAD Gençlik ve Spor Kulübü

Büyük Erkekler Takım Kata
1- Kağıthane Belediyespor
2- İstanbul Büyükşehir Belediyespor
3- Gaziosmanpaşa Belediyespor
3- Ankara EGO Spor Kulübü

 
 

Türkiye Şampiyonası Nefesleri Kesiyor
İlimizde düzenlenen Türkiye Kulüplerarası Takım Karate Şampiyonasında 50 ilden , 488 kulüpten 1850 sporcu başarı arıyor.  Müsabakada İlimizden Uluslararası Lisanslı Hakem  olarak Uğur Kobaş, Sevgi Çakmak, Şahin Damar ve Nihal Fidan olmak üzere toplam 56 hakem görev yapıyor. 5 Tatamide yapılan müsabakalar öncesinde , teknik toplantı, kura çekimi ve hakem bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Minik, yıldız, ümit, genç ve büyük. 
Serdivan Spor Salonunda yapılan müsabakalarında Minikler 8- 9 ve 10-11 yaş erkek- bayan takım kata, Minikler 10-11 yaş erkek takım kata ve Yıldız Bayan-erkek  Takım Kata Elemeleri , Ümit genç bayan- erkek takım kata eleme müsabakalarının ardından 28 Ağustos 2020 Cuma günü açılış seremonisi ve gösteriler yapıldı.
Saygı Duruşu 
Açılış Seremonisi öncesinde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz adına saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Ardından da Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce , kısa bir konuşa yaparak, tüm sporcu , antrenör , hakem ve görevlilere başarılar diledi. 
Şampiyona açılışına Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Uygulamalı Bilimler Fakültesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, Büyükşehir Bld. Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Aziz Öğütlü, ASKF Başkanı Yaşar Zımba, Sakaryaspor Kulüp Başkanı Cevat Ekşi, Büyükşehir Gençlik Hizmetleri  ve Spor Dairesi Başkanı İlhan Şerif Aykaç, Spor bilimleri Yön. Blm. Başkanı Prof. Dr. Hakan Kolayiş, Türkiye Karate Federasyonu As Başkanı Meydan Kobaş, GSİM Spor şube müdürü Özgür Aygün, Serdivan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Şükrü Özkan, A milli takım doktoru Muammer Kocatürk ve davetliler katıldı. 
Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Karate sporuna destek ve katkılarından dolayı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Sakarya Uygulamaları Bilimler Fakültesi Rektörü Mehmet Sarıbıyık, Sakaryaspor Kulüp Başkanı Cevat Ekşi, ASKF Başkanı Yaşar Zımba’ya teşekkür belgesi ile birlikte Milli takım eşofmanı takdim etti.  
Final müsabakaların ardından protokol üyeleri,  derece yapan sporculara Pandemi dönemi kurallarına dikkat ederek madalyalarını ve kupalarını takdim ettiler. 
29 Ağustos 2020 Cumartesi günü büyük erkek takım kata elemeleri , 30 Ağustos 2020 Pazar günü ise Büyük bayan takım kata elemeleri yapılacak. Gün sonunda ise madalya ve kupa töreni yapılacak. 
Sağlık Önlemleri Alındı
30 Ağustos 2020 2020 Pazar günü sona erecek olan ve Serdivan Spor Salonunda gerçekleştirilen şampiyonada Covid19 tedbirlerine harfiyen uyuluyor. Seyircisiz yapılan müsabakalar öncesinde , salona girişlerde sporcuların ve görevlilerin ateş ölçümü yapılacak yüksek ateşli olanlar salona alınmayacak ve en yakın sağlık  merkezine yönlendirilecektir. Müsabakalarda tüm tatamilerde dezenfektasyonlar bulunduruluyor.  
Sporcular sıra ile salona alındı
Salon içinde bulunan tüm sporcu, hakem, antrenör, teknik personel ve federasyon görevlilerinin  maske kullanımı zorunlu olduğu, şampiyonada, görev yapan hakemlerin ve diğer görevlilerin oturma düzeni sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde planlandı.  Sporcular sadece yarışma alanına çıkarken maskelerini çıkaracak yarışma sonunda tekrar takacaktır. Devam eden kategorinin haricinde salona sporcu alınmadı.