Tüm İlçelerde Yapılması Planlanan  Maneviyat Projesinde  Hedef ; Gönüllere Dokunmak 
Geleceğimizi aydınlatan çocuklarımız ve gençlerimizin millî ve manevi eğitimleri, gençlik, spor, sosyal ve kültürel faaliyetleriyle doğrudan ilişkili 3 kurum; İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bir araya gelerek yeni bir projeye start verdiler. 
Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy: “Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüklerimiz tarafından uygulanacak olan Maneviyat Projesi kapsamındaki çalışmalar, sadece hafızlık öğrencileri ile sınırlı kalmayıp tüm vatandaşlarımıza hitap edecek şekilde geniş kapsamlı olarak yapılacaktır. Tüm İlçelerimizde yapmayı planladığımız Projede, ilk etap çalışmalarımıza Kocaali İlçesinde başladık. “dedi. 
Kocaali Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Kocaali İlçe Müftülüğü ve Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan Okul – Kurs - Aile İşbirliğine dayalı Kocaali Eğitim ve Maneviyat Projesinde Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün yükümlülükleri açıklandı. 

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüklerinin, Maneviyat Projesi Kapsamındaki Faaliyetleri 
1. Serbest zamanlarda ilgi, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yıllık plan şeklinde hazırlayarak düzenlemek. 
2. Bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlayabilecekleri zararlı alışkanlıklardan korunabilecekleri zemini hazırlamak.
3. Eğitim İstihdamlarına yönelik kurs, seminer ve girişimcilik programları düzenlemek.
4. Akranlarıyla kaynaşmalarını, sevgi, saygı, hoşgörü, alçakgönüllü, nezaket gibi değerleri benimsemelerini sağlamak.
5. Ahlaki olgunluğa eriştirecek adalet, merhamet, fedakarlık, dürüstlük, güven, yardımseverlik ve çalışmak vb. gibi değerleri edinmelerini sağlamak.
6. “Farkındalıklarımız zenginliğimizdir” anlayışını benimseyerek milli birlik ve beraberliğimize katkıda bulunmalarını sağlamak.
7. Karar alma ve uygulama süreçleriyle ilgili bilgilendirilmelerine ve bu süreçlere etkin şekilde katılımlarına imkan oluşturmak.
8. Bilgi ve İletişim Teknolojilerine erişimlerini kolaylaştırmak.
9. Tarih, Kültür ve Eğitim Gezileri (Ayda bir yapılabilir)
10. Gençlik Kampları (Ayda bir yapılabilir)
11. Spor Eğitimleri (Okçuluk, Tenis, Futbol vb.)
12. Müzik Eğitimleri
13. Görsel Sanatlar Eğitimleri
14. Akıl ve Zeka Oyunları Eğitimleri
15. Bisiklet Turları
16. Kitap Okuma Halkaları
17.Temel Bilgisayar Kullanımı ve Kodlama Eğitimleri
18. Bağımlılıkla Mücadele Eğitimleri
19. Gönüllülük Çalışmaları